Ahşap Aydınlatma Çeşitleri

Örnek Ahşap Çeşitlerimiz

Yukarıda paylaşmış olduğumuz ahşap aydınlatma çeşitleri firmamıza aittir. Resimler izinsiz kullanılamaz ve alıntılanamaz. ®

Ahşap Aydınlatma Çeşitleri

Neden Ahşap Aydınlatma?

Kaç Çeşit Ahşap Aydınlatma Var?

Ahşap aydınlatma alanında ürünlerin çok çeşitli olması ve sayısız şekilde ürünlerin üretilmesi çeşitliliği arttırmıştır. Ahşap aydınlatmada çeşitleri firmaların yapmış olduğu aydınlatma tasarımı ve şekillerine göre değişkenlik sağlar. Ancak genel olarak aydınlatma çeşitleri farklılık gösterir. Hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda en çok yaygın olarak sarkıt ahşap led aydınlatma şeklinde karşımıza çıkar. Daha sonrasında yerini sıva üstü ahşap kaplama paneller ve benzeri modeller olmak üzere yerini bırakır.
Ahşap aydınlatma çeşitleri içerinde özel istek üzerine oluşturulan aydınlatmalarda artık günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sadelik ve doğallıktan yana olan insanlar bu ahşap aydınlatma çeşidini en çok tercih edenlerdir. Ahşabın özellikle güzel görüntü oluşturması, aydınlatmada tercih edilmesine sebep olan bir numaralı etkendir. Görüntüye önem veren insanlar bu aydınlatma çeşidine yönelirler. Her bakımdan hoş bir görüntü yaratması bu aydınlatma tercihini popüler hale getirmiştir.

Opsiyon Kullanılabilir.

Ahşap olmasından dolayı ışığı az dağıtmaya sebep olacak diye düşünen kişiler vardır. Ama ahşap aydınlatmada bu konuya oldukça dikkat edilir. Ahşabın ışığı engellemeyecek şekilde tasarlanması sağlanır. Bunun yanında ahşabın daha çok ön plana çıkmasını isteyen kişiler içinse yine uygun tasarımlar vardır. Bu sebeple ahşap aydınlatmaların istenilen ışık ve renklere göre tasarlanması, ahşap aydınlatmaların tercih edilmesi açısından atılmış bir adımdır. Ahşap aydınlatmalarda sunulan ışık  ve renk opsiyonları, kullanılacıların isteklerine göre şekillenebilir.

Ahşap Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

Ahşap aydınlatmanın gün geçtikçe gelişmektedir. Kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Görüntüsü itibarı ile birçok yerde kullanılması ahşap aydınlatmayı popüler hale getirmiştir.
Ahşap aydınlatma çeşitleri şunlardır;
Sarkıt ve sıva üstü dekoratif led ahşap aydınlatmalar en çok tercih edilen ahşap aydınlatma çeşididir,

 • Dekoratif tavan asma ahşap aydınlatmalar,
 • Dikey ve yatay asılabilir ahşap aydınlatmalar,
 • Masif ve ağaçtan üretilmiş ahşap aydınlatmalar,
 • Sıva üstü ahşap led panel kaplama ahşap aydınlatmalar,
 • Aplik ahşap aydınlatmalar,
 • Sarkıt ve sıva üstü ahşap aydınlatmalar,
 • Masalarımızda kullandığımız masa lambaları,
 • Ayaklı ahşap lambaderler,
 • Rustik maun,
 • Tekli veya çoklu ahşap sarkıt modeller,
 • Ayaklı ahşap masa lambası
 • Ahşap avizeler.

Bu çeşitleri ile ahşap aydınlatma yaygın olarak görülmektedir. Aydınlatmanın daha çok modern bir şekilde görünmesini isteyen insanlar ahşap aydınlatma modelini tercih ederler. Oldukça güzel görüntüsü sayesinde şık bir aydınlatma sağlanır. Bunların yanında özel tasarım ahşap aydınlatma çeşitleri de vardır.

Ahşap Aydınlatma Ağaç Türleri Neler?

Meşe, tik, ceviz, zeytin ve ladin ağaçları, ahşap aydınlatmalarda en fazla kullanılan ağaç türleridir.

Ağacın yapısı çok önemlidir. Bu yüzden ahşap aydınlatmada kullanılan ağacın hafif olması, şık bir görüntüsünün olması dikkate alınır. Bu yüzden ilk tercih edilen ağaç türü meşedir. Meşe, en iyi boyanabilen ağaç türü olduğundan aydınlatmada tercih edilen bir ağaçtır. Aynı zamanda ağaç dibekleri de ahşap aydınlatmada kullanılır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça farklı ağaç türlerinden yararlanılır. Zeytin ağacı da yine ahşap aydınlatma da kullanılan bir ağaç türüdür.

Ahşap Aydınlatmalar Hangi Ağaçlardan Üretilir?

Ahşap aydınlatmalar genel olarak meşe ağacından üretilir. Bu ağaç kullanımı firmaların ürüne göre tercih etmelerinde de değişiklik gösterebilir. Ancak meşenin yüzeyinin boyama işlemlerine en uygun olan ağaç olması bu alanda tercih edilmesinin ilk sebebidir. Meşe ağacı hem kolay renk tutar hem de yüzeyi buna çok uygundur. Bu yüzden ahşap aydınlatma çeşidinde kullanılan tek ağaç meşedir. Bunun yanında başka ağaçlardan kullanılmaya çalışılmakta ama meşe ağacı her zaman ilk sırada yer alır.

Ahşap Aydınlatmaların Kullanım Alanları Nelerdir?

Ahşap aydınlatmanın görüntüsünün çok hoş olması öncelikle bu çeşidin çok tercih edilmesini sağlar. En başta evimizde, işyerlerinde, lokantalarda ve diğer başka mekanlarda ahşap aydınlatma sistemi kullanılabilir. Kullanım alanları oldukça geniş olan ahşap aydınlatma, birçok farklı tarzda seçenekleri ile de istediğiniz gibi tasarlanabilir. Özel tasarımlar yapan firmalar bu konuda insanların isteklerini yerine getirir. Dış mekan aydınlatmalarında da ahşap aydınlatmaya rastlanır. Ancak iç mekanlar kadar geniş bir alanda değildir. İç mekanlarda özellikle güzel görünümü için bu aydınlatma kullanılır.

Ahşap Aydınlatma Fiyatları Pahalı Mıdır?

Ahşap aydınlatmanın oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanması, birçok üreticinin bu alanda gelişme ve oldukça fazla ürün çeşidi ortaya çıkarmasını sağlamıştır. Bu yüzden belirli bir fiyat aralığı yoktur. İsteğiniz aydınlatma modeline göre fiyatlar belirlenir. Ancak bu ürünlerin çok pahalı olduğu söylenemez. Hem görüntü hem de fiyat olarak çok uygun bir aydınlatma çeşididir.

Ahşap Aydınlatma Neden Tercih Edilir?

Ahşap aydınlatmada temel özellik, ahşabın çok şık bir görüntü oluşturmasıdır. Sadeliği seven, doğal görünüme önem veren birçok kişi bu aydınlatma çeşidini tercih eder. Ahşap aydınlatmada ışıkla ahşabın uyumu görünüm açısından şık bir hal alır. Bu şıklık evimizde, işyerlerinde ve özellikle lokanta gibi mekanlarda çok önemlidir.
Görüntüye, doğallığa önem veren insanlar bu aydınlatma sistemini tercih ederler. Artık istenildiği gibi tasarımların yapılması da bu ahşap aydınlatma sisteminin kullanımı daha da artırmıştır. Mekanlarda görüntü açısından çok orijinal bir hava yaratması ahşap aydınlatma çeşidinin tercih edilmesinde en önemli etken olmuştur.

Ahşap aydınlatmanın önemi hakkındaki yazımızı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.