Ahşap Aydınlatma Kullanım Alanları
Bu blog yazısında ürün yerleştirilme yapılmıştır. Resimler izinsiz kullanılamaz ve alıntılanamaz. ®

Ahşap Aydınlatma Kullanım Alanları

Ahşap Aydınlatmanın Farkı Nedir?

Doğru Ahşap Aydınlatmayı Nasıl Seçmeliyiz?

Ahşap aydınlatma genellikle koyu renk odalarda, yatak odası gibi komodin bulunan odalarda ya da evlerin havuz, bahçe gibi dış mekanlarında oldukça fazla tercih edilir. Tercih edilmesinin en büyük sebebi hem her yerde kolayca kullanılabilmesi hem de maliyetinin diğer malzemelere göre az olmasıdır. Üstelik bu kadar az fiyat ödendiği halde uzun süreli kullanılabilir bir malzemedir. Dış ve iç olmak üzere iki farklı cephede tercih edilir.

Dayanıklı, Sağlıklı, Doğal.

İç mekan ahşap aydınlatmalarında kullanım alanları oldukça geniştir. Masif, saf ağaçtan yapılmış ahşap aydınlatmalar iç ve dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır. Ahşap türleri nefes alan ağaçlar tarafından sağlanır. Monte edildiği iç ve dış mekanlar için uzun süreli dekoratif görünüm sağlar. Ahşap aydınlatmayı seçmemizin en önemli sebepleri ise; dekoratif görünüm sağlaması, doğal olması, dayanıklı olması ve nefes alabilen ağaç türlerinden yapılmış olmasıdır. Bu hem sağlık, hem de kalıcılık olma açısından oldukça önemli bir detaydır. Bu yüzden iç ve dış mekan aydınlatmalarınızda doğal ahşap aydınlatma armatürlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem uzunlu ömürlü, hem sağlıklı hem de doğal aydınlatma.

Ahşap Aydınlatma Nerelerde Daha Çok Tercih Edilir?

Ev dekorasyonu, iç mekan aydınlatmaları açısından yaklaşım sergileyecek olursak, ahşap aydınlatmalar genellikle koyu renk odalarda, yatak odası gibi komodin bulunan odalarda ya da evlerin havuz, bahçe gibi dış mekanlarında oldukça fazla tercih edilir. Tercih edilmesinin en büyük sebebi hem her yerde kolayca kullanılabilmesi hem de maliyetinin diğer malzemelere göre az olmasıdır. Üstelik bu kadar az fiyat ödendiği halde uzun süreli kullanılabilir bir malzemedir. Dış ve iç olmak üzere iki farklı cephede tercih edilir.

Ahşap Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Doğal bir yapı malzemesi olan ahşap son derece çevre dostu bir malzemedir. Yenilebilir bir kaynak olduğundan son zamanlarda epey tercih edilir konuma gelmiştir. Ayrıca deprem ve yangın gibi doğal afetler sonucunda hiçbir sorun çıkarmaz ve son derece güvenlidir. Ahşap, hava ile dolu hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlar. Kısacası oldukça güvenilir ve yenilebilir bir kaynak olduğu için tercih edilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Aksine ev ve dekorasyon için oldukça yararlıdır. Yaşam ömrünün uzun olması, ısıya karşı genleşmemesi gibi özellikler de tercih edilmesindeki en önemli faktörleri ortaya koyar

Ahşap Malzemeler Nasıl Korunur?

Bir maddeyi değerli yapan şey güneş, su, nem ve biyolojik zararlardan korunabilmesidir. En büyük uğraş ise bunlar için ayrı bir çaba göstermektir. Ahşap malzemelerde ise böyle bir sorun bulunmaz. Yalnızca uygulanması gereken dış cephelerde bu tarz zararlardan korunabilmek adına bir kat koruyucu boya geçilmesidir. Bu boya, ahşap aydınlatmaların ve malzemelerin ömrünü uzatır, defalarca kullanım sağlar. İşte bu sebeplerden ahşap malzemenin kullanılması gerekir. Ahşap malzemeler ortama son derece doğal ve samimi bir görüntü katacağından kullanılan modelin iyi seçilmesi gerekir. Her malzeme tercih edilmemeli, fiyat aralığı değerlendirilmeli ve kullanım ömrünün uzun olmasına dikkat edilmelidir.

Ev Dekorasyonunda Ahşap Aydınlatma Kullanım Önerileri Nelerdir?

Ahşap aydınlatma kullanırken odanın boyutunun dikkate alınması gerektiğinden, küçük ve büyük olmak üzere iki çeşit aydınlatma seçilebilir. Ayrıca tavan ile zemin arasındaki mesafeye bağlı olarak sarkıt ya da sıva üstü  ahşap aydınlatma armatürleri kullanılabilir.
Tekli ahşap sarkıt avizeleri çalışma odanızda masanızın tam üzerinde kullanarak kendinize güzel be estetik bir çalışma ortamı yaratabilir, odanızın daha minimalist gözükmesini sağlayabilirsiniz. Işığın rengi ise ne çok göz yorucu bir sarı, ne de bütün odayı aydınlatacak kadar beyaz olmalı. Kendi kişisel zevklerinizin de önemli olduğu bu konuyu duvarların rengine göre seçmeniz daha yerinde olacaktır.
Tercih edilme sıklığı en fazla olan avize çeşitleri şunlar: 3’lü ahşap led aydınlatmalar, tekli ahşap led aydınlatmalar, avizeler, halatlı ahşap avizeler, çocuk odası ahşap aydınlatmalar, rustik avizeler ve el yapımı ahşap aydınlatmalar. Görüldüğü gibi son derece geniş bir kullanım alanına sahip olan ahşap aydınlatma sayesinde siz de doğru bir tercih yaparak evinizi güzel bir şekilde dekore edebilirsiniz. Elbette doğru bir tercih yapabilmek için evinizin ölçülerini iyi değerlendirmelisiniz.

Ahşap aydınlatma çeşitleri ile ilgili bu konumuzu okuyabilirsiniz. (buraya tıkla)